Bannik w mitologii Słowiańskiej

Drugą postacią mitologii słowiańskiej, którą warto poznać jest Bannik po polsku nazywany Łaźnikiem albo Łaziebnym. Bannik jak sama nazwa wskazuje żyje w bani i jak wierzyli wschodni Słowianie był duchem, który straszył ludzi, domagał się ofiar z chleba, ziaren pszenicy, lepioszek, które trzeba było zostawić w bani po parzeniu. Bannki przedstawiany jest jako stary dziadunio z kościstym ciałem, długą brodą i bujną czupryną. 

Najpopularniejszy obraz Bannika

Najpopularniejszy obraz Bannika

Bannik odpowiada za wszystkie psoty w ani. Oblewa wrzątkiem, rzuca kamieniami w piec, puka w ściany, straszy parzących się w bani. Bannik jest bardzo złośliwy ale generalnie męczy tylko tych, którzy łamią święte zakazy Bannika. Najstraszniejszą groźbą tej postaci jest zaparzenie delikwenta na śmierć. Żeby udobruchać Bannika należy mu zostawić kawałek chleba, najlepiej razowego i duży kawałek gruboziarnistej soli. Często by ustrzec się od złych działań Bannika zakopywano pod budującą się banią czarnego nieoskubanego koguta. 

Dla Bannika istniała jedna podstawowa zasada. Trzecie parzenie należało tylko do niego. Pierwszym parzeniem nazywano to, kiedy mężczyźni poszli do bani. Drugie parzenie przypadało na kobiety i dzieci. Jeśli ktoś spóźniony albo leniwy poszedł na trzecie parzenie miał pewność, że natknie się na Bannika a spotkanie to nie kończyło się dobrze. Bania uznawana była również za miejsce nieczyste. To tutaj można było robić wróżby oraz patrzeć w przyszłość. O północy kobiety podchodziły do drzwi bani z zadartymi spódnicami. Jeśli, którąś z nich chwycił Bannik lub drzwi ruszyły się oznaczało to, że u dziewczyny będzie bogaty mąż. 

Bannik bardzo boi się żelaza dlatego w baniach umieszczano tego typu przedmioty, jak również podkowy końskie, które miały wystraszyć go i odpędzić od jakichkolwiek złych planów wobec ludzi. 

Nie należy chodzić do bani po północy, również kobiety powinny być ostrożne w bani ponieważ Bannik jest najczęściej płci męskiej i będzie płatał figle kobietom. W bani nie można również pić alkoholu. Bannik bardzo nie lubi gdy w jego obecności spożywa się alkohol. Kolejną rzeczą, której nie powinniśmy robić to plucie na rozgrzane kamienie. Bannik traktuje to jako osobistą zniewagę i może obedrzeć delikwenta ze skóry. I ostatnie. Nie parzyć się w poniedziałek. Dla Bannika poniedziałek jest dniem sanitarnym, kiedy tylko on może znajdować się w bani, robi on tam porządki, załatwia swoje sprawy i żaden człowiek nie powinien mu przeszkadzać. 

Bannik z witkami dębowymi

Bannik z witkami dębowymi

Obecnie rzadko zwraca się uwagę na Bannika w współczesnym życiu. Nikt nie przynosi mu pokarmów. W Kaliningradzie znajdziemy kilka prawdziwych ruskich bani, gdzie można poparzyć się na całego. Jest także jedna dwupiętrowa, gdzie chodzą tylko doświadczeni wielbiciele bani. Wytrzymać w takiej temperaturze jaka tam panuje nie jest dane każdemu. 

http://russian7.ru/2013/12/7-veshhej-kotorye-nelzya-delat-v-bane-2/

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s